Zlaté majstrovstvá Európy

Majstrovstvá Európy sa konali 9.-13.februára v Pyrenejách, v španielskom stredisku Boi Taull. Slovensko reprezentovalo 8 pretekárov v seniorských a mládežníckych kategóriách.

 

Prvou disciplínou bol šprint. Veľké nádeje sme vkladali do Marianny Jagerčíkovej, ktorá v tejto disciplíne už niekoľko medailí získala. Avšak deň pred pretekmi sa necítila úplne zdravotne v poriadku a zvažovala štart. Napriek tomu ukázala obrovskú bojovnosť, prepracovala sa až do finále, v ktorom dokázala zvíťaziť a získala tak historicky prvú zlatú medailu pre SR na Majstrovstvách Európy.

Seniorky: Marianna Jagerčíková: 1.miesto, Rebeka Rizmanová: 23.miesto

U18: Šimon Adamov: 23.miesto

U20: Nikola Maťková 13.miesto, Samuel Machaj: 26.miesto

 

V druhý súťažný deň sa pretekári postavili na štart vertikalu. Pre všetky kategórie mal rovnaké parametre, prevýšenie 500m a štart v nadmorskej výške 2000m. V najpočetnejšej seniorskej kategórii sa podarilo Jakubovi Šiarnikovi a Matúšovi Dankovi umiestniť v top 30. Jakub siahal aj na vyššie umiestnenenie, avšak zlomila sa mu špička viazania a musel počas trate vymeniť lyžu.

Seniori: Jakub Šiarnik: 22.miesto, Matúš Danko: 28.miesto, Peter Fraňo: 35.miesto

Seniorky: Rebeka Rizmanová: 31.miesto

U18: Šimon Adamov: 21.miesto

U20: Samuel Machaj: 27.miesto, Nikola Maťková: 11.miesto

 

Po dni oddychu nasledovala kráľovská disciplína, individual. V stredisku nebolo dostatok snehu, napriek tomu organizátori pripravili zaujímavú trať, aspoň s časťou výšľapov vo voľnom teréne, úsekmi na pešo a mnohými prezúvačkami. Skvelý výkon predviedol Jakub Šiarnik, ktorý sa po celý čas pohyboval okolo prvej 15-tky a nakoniec obsadil 13.miesto.

Seniorky: Marianna Jagerčíková: 14.miesto

Seniori: Jakub Šiarnik: 13.miesto, Peter Fraňo: 33.miesto, Matúš Danko: 35.miesto

U20: Samuel Machaj: 24.miesto, Nikola Maťková: 12.miesto

U18: Šimon Adamov: 21.miesto

 

Poslednou disciplínou bola novinka, zmiešaná štafeta. Táto disciplína bude zaradená na olympiáde v Cortine v 2026. Pozostáva z dvojice 1 muž a 1 žena, obidvaja absolvujú po dve kolá výšľapu a zjazdu v celkovom trvaní okolo 30 minút. Štafetu absolvovali 2 seniorské dvojice a 1 dvojica mladých.

Seniori: Marianna Jagerčíková a Jakub Šiarnik: 9.miesto, Rebeka Rizmanová a Peter Fraňo: 15.miesto

U20: Nikola Maťková a Samuel Machaj: 13.miesto

 

Slovensko v celkovom hodnotení krajín obsadilo pekné 9.miesto z celkového počtu 18 krajín. Atraktívne bolo sledovať 3 disciplíny, šprint, individual a štafetu online prostredníctvom TV ISMF, ktorá ponúka aj niektoré preteky svetového pohára a snáď čoskoro bude nasledovať aj posun skialpinizmu na televízne obrazovky.

 

Vyjadrenia reprezentantov:

 

Marianna Jagerčíková: ,,S Majstrovstvami Európy som spokojná, bol to hlavný vrchol tejto sezóny. Som rada, že sa mi podarilo dosiahnuť medailu a ešte radšej, že tej najkrajšej farby. Zvyšok Majstrovstiev bol pre mňa náročný kvôli chorobe, ale tým, že medaila prišla hneď na začiatku, mohla som ich prežiť v relatívne dobrej atmosfére. Najbližšie dni sa budem snažiť zregenerovať a pripraviť sa na zvyšok sezóny, Pierra Mentu a 2 kolá svetového pohára.”

 

Rebeka Rizmanová: ,,Výjazd na Majstrovstvá Európy bol pre mňa obrovským zážitkom, motiváciou a pomyselným odrazovým mostíkom do ďalšej driny. Nebola som žiaľ v optimálnom zdravotnom stave podávať svoje najlepšie výkony a na jednu zo štyroch disciplín som nenastúpila. Som vďačná za možnosť učiť sa od tých najlepších a možnosť získavať množstvo skúseností. Verím, že chválihodné výsledky ešte len prídu.”

 

Jakub Šiarnik: ,,ME hodnotím kladne, aj keď majú v sebe jemný odtieň trpkej príchute. Rovno poviem, že dopadli inak ako som si predstavoval, ale to neznamená, že by som nebol spokojný. Práve naopak, 13-te miesto z individuálnych pretekov je pre mňa prevyšujúce očakávania a veľmi si ho cením. Bol som si vedomý, že trať mi môže sedieť a naplno som to využil. Je to skvelý pocit mať formu v správny čas a na trati cítiť, že dnes to pôjde. Obdobný pocit mal som mal aj 2 dni pred Individuálom, v deň Vertikálu, na ktorom som si veril najviac a na ktorý som sa v príprave aj zameriaval. Sľubne rozbehnuté preteky, v ktorých som mal myslím reálne na top 10, prerušil technický problém, ktorý ma stál nejaký ten čas, prepad z priebežne 4-5. miesta a energiu na následné dobiehanie strát. Na trati som situáciu ešte ako tak zvládol, ale v cieli som mal nervy a hneval som sa. Každopádne, spomínaný Individuál dva dni na to mi chuť napravil a tešil som sa na novú disciplínu - zmiešanú štafetu, kde sme spolu s Mariankou mohli skončiť papierovo vysoko. Marianka bola v tíme silnejší článok, ja som sa párkrát trochu zamotal a výsledný výsledok nebol podľa predstáv. Záverom dodám asi toľko, že tým, že nie všetko vyšlo ako som chcel mám možnosť zapracovať ešte viac na detailoch a nezaspať v ilúzií o vlastných schopnostiach. Som presvedčený, že teraz stratené sekundy mi prinesú do budúcich pretekov celé minúty k dobru. Mám pocit, že aj s pomocou ľudí nablízku ako napríklad Marianka či Peter Svätojánsky viem ako na to.”

 

Matúš Danko: ,,Dlho som váhal, či sa majstrovstiev zúčastniť, práca, rodina atď., nakoniec som sa rozhodol, že vycestujem. Môj cieľ bol skončiť aspoň na jednej z disciplín do 30. miesta, čo sa mi podarilo vo vertikali. 28.miesto je moje najlepšie umiestnenie na majstrovstvách v seniorskej kategórii. Individual nebol veľmi technický, no myslím, že som sa s ním popasoval. Slovakskimo ďakujem za umožnenie porovnať sa s tými najlepšími a som rád, že som reprezentoval Slovensko.”

 

Peter Fraňo: ,,Svoje vystúpenie na ME hodnotím tak trochu rozpačito. Vzhľadom k tomu, že nemám dostatok vystúpení na podobných podujatiach som urobil mnoho chýb a zistil som, na čom potrebujem popracovať. Potvrdil som si v čom mám rezervy a viem, že ak sa chcem zlepšovať tak je nevyhnutné porovnávať sa s najlepšími skialpinistami na svete a využiť každú možnosť pretekať s nimi. Na všetkých pretekoch som vydal zo seba maximum a mám veľkú motiváciu naďalej na sebe pracovať a zlepšovať sa.”

 

Samuel Machaj: ,,V prvom rade sa chcem poďakovať slovakskimo, že mi umožnil štart na Majstrovstvách Európy. Otvorilo mi to oči a aj nové možnosti. Viem na čom mi treba popracovať a čo musím zdokonaliť. Nuž výsledky už nezmením, ale  vďaka skvelému kolektívu som si atmosféru v Španielskom meste Vall de Boí naplno vychutnal.

 

Nikola Maťková: ,,Aj napriek mojej snahe a veľkej miere prekonávania samej seba som nedokázala dosiahnuť na lepšie umiestnenia a celkovo som s výkonmi nebola spokojná, určite mi to však neubralo na motivácii stále sa zlepšovať a dávať do prípravy maximum. Na druhej strane som veľmi vďačná slovakskimo za možnosť pretekať s najlepšími v Európe, zbierať cenné skúsenosti do budúcna.”

 

Šimon Adamov: ,,Minulý týždeň som sa zúčastnil na Majstrovstvách Európy, ktoré boli moje prvé preteky na medzinárodnej úrovni. Na začiatku som vôbec nevedel ako na tom v porovnaní so svetom som. Zistil som to však hneď po prvých pretekoch, kde sa ukázalo, že svetová úroveň je vysoko. Najviac času som strácal na prezúvačkách, ktoré som nemal ani zďaleka také rýchle ako ostatní. Na druhej strane ma potešilo, že som na pretekoch nemal až také veľké straty, čo znamená že pri nasadení správneho tréningu sa dá všetko dotrénovať na ďalšiu sezónu.”

 

 

Kompletné výsledky: www.skimostats.com

Foto: Maurizio Torri, Skimostats

Galéria

Pre správne fungovanie tohoto webu a jeho ďalšie zlepšovanie používame súbory cookies. Viac informácií