EYOF - súťaže skialpinistov na Európskych olympijských hrách mládeže

Na pretekárov z 15 krajín boli pripravené preteky v šprinte, zmiešaná štafeta a individuálne preteky.
Naši pretekári sa zúčastnili všetkých súťaží. Andrea Bruncková skončila na 21. mieste v šprinte,
zmiešaná štafeta v zložení Júlia Jurošová a Marko Hubač obsadili 26. miesto. V pretekoch jednotlivcov
sa najviac darilo Júlii Jurošovej, skončila na 22. mieste a v tesnom závese za ňou prišla Andrea
Bruncková na 23. mieste. Marko Hubač sa v silnej konkurencii umiestnil na 24. mieste.

Vyjadrenia jednotlivých aktérov:

Marko Hubač : Najviac sa mi páčila konkurencia a spôsob, akým svet skialpinizmu momentálne
napreduje. Videli sme, kde máme rezervy a zlepšili sme sa v prezúvaní. Ďalej som zistil, ako sa dá
v tomto športe posunúť, kde sú súperi v našom veku. Bola to skvelá skúsenosť a zároveň aj moja
premiéra na zahraničných pretekoch, na ktorých som sa snažil podať čo najlepší výkon, čo sa mi aj
podľa mňa podarilo. Pekné bolo, ako si po pretekoch všetci pretekári medzi sebou zagratulovali, čo
u nás na pretekoch veľmi nebýva.

Júlia Jurošová : Nabrala som veľa skúseností z pretekov a aj vďaka tréningom v kolektíve pod
vedením trénera. Zo svojím pôsobením na Eyof-e som spokojná. Odpozorovali sme, ako si prezúvajú
pásy iní pretekári a hľadali najlepší spôsob sami pre seba. Pretekali sme sa s rovesníkmi a videli, ako
na tom je konkurencia inde. Veľmi sa mi páčila organizácia pretekov a výber prostredia, kde sa konali.
Ďakujem za skvelý servis lyží a veľmi si vážim možnosť reprezentovať Slovensko.

Andera Bruncková: Najviac sa mi páčilo, že som mala možnosť vidieť a porovnať sa s pretekármi
z iných krajín. Zistila som, v čom všetkom mám oproti ním rezervy. Veľmi pekne bola pripravená trať
šprintu ale aj trať individuálnych pretekov, pretože tam bolo veľa prezúvačiek, čo mi vyhovovalo.
Som vďačná Slovenskej skialpinistickej asociácii aj Slovenskému olympijskému tímu za možnosť
zúčastniť sa takéhoto podujatia, kde som nazbierala kopec skúseností.

Peter Svätojánsky: výkony našich reprezentantov hodnotím pozitívne, bolo vidieť, že sa snažili
bojovať do poslednej sekundy strávenej na trati. Z mojej strany im bola poskytnutá maximálna
podpora a pomoc pri taktike a rozbore každej situácie, ktorú mohli na trati očakávať. Zamerali sme sa
na detaily a maličkosti, aby sme nestrácali zbytočné sekundy. Pre našich pretekárov je to spôsob
motivácie do budúcna na sebe ešte viac pracovať a prísť sa znovu porovnať niekedy nabudúce
ešte lepšie pripravení.

Európske hry mládeže dopadli najlepšie pre alpské krajiny, kde dominovala Španielka Laia Selles
Sanchez víťazstvom vo všetkých troch disciplínach a Talian Erik Canovi s dvoma zlatými a jednou
striebornou medailou. Prekvapením z nealpských krajín bola Češka Eva Matejovičová, ktorá obsadila
tretie miesto v šprinte a siedme miesto v pretekoch jednotlivcov. Momentálny formát
skialpinistických pretekov je menej diskriminujúci pre nealpské krajiny, ktoré síce nemajú ľadovce, ale
dá sa natrénovať na takéto podujatie aj na kopci s prevýšením 300-500 metrov. Nevyhnutnosťou je
však adekvátne materiálovo-technické vybavenie, podporný tím a dostatočné finančné zabezpečenie.
Nasledujúci EYOF v roku 2025 bude pravdepodobne v Guzínsku. SSA už teraz podniká kroky k tomu,
aby naši pretekári, ktorí sa o dva roky nominujú boli skvelo pripravení.