Majstrovstvá sveta s historickou medailou

Majstrovstvá sveta, ktoré sa v skialpinizme konajú každý druhý rok po minuloročných majstrovstvách Európy znovu zavítali do španielskeho strediska Boi Taull 28.2.-5.3.2023. Zúčastnilo sa na nich takmer 300 športovcov z 27 krajín, čo je rekordné zastúpenie. Pretekalo sa v seniorských aj mládežníckych kategoriách, v disciplinách šprint, vertikal, dvojice, individual a zmiešaná štafeta.

Za Slovensko nás reprezentovalo 7 športovcov:
Seniori: Marianna Jagerčíková, Jakub Šiarnik, Peter Fraňo
U23: Sára Machajová
U20: Nikola Maťková, Samuel Machaj
U18: Timotej Caban

Úspešným bol už prvý deň. V šprinte Marianna Jagerčíková získala historicky prvú zlatú medailu pre slovenský skialpinizmus na majstrovstvách sveta. Po tom čo Marianna skončila prvá na majstrovstvách Európy a dvakrát druhá na predchádzajúcich majstrovstvách sveta prišlo vytúžené viťazstvo.
Vyjadrenie Marianny Jagerčíkovej k víťazstvu: ,, Preteky prebiehali veľmi dobre, cítila som sa veľmi dobre hneď od rána. Trať mi sedí, je vo vysokej nadmorskej výške, čo mi dáva trošku výhodu vzhľadom na moje fyziologické predpoklady. Štvrťfinále a semifinále som sa snažila ísť rozumne, aby som si šetrila čo najviac energie do náročného finále. Vo finále som zo seba dala úplne všetko.“

Výsledky ostatných pretekárov v šprinte:
U20 Samuel Machaj: 20.miesto, Nikola Maťková:17.miesto
U18 Timo Caban: 33.miesto
U23 Sara Machajová: 12.miesto, 39. miesto v seniorkách
Seniori: Jakub Šiarnik: 35.miesto, Peter Fraňo: 58.miesto

Vo vertikale sa najviac darilo Jakubovi Šiarnikovi, ktorý dosiahol 10.miestom svoje životné maximum.
Seniorky: Marianna Jagerčíková: 20.miesto, Sára Machajová: 32. miesto (33.v U23)
U20: Samuel Machaj: 23.miesto, Nikola Maťková: 17.miesto
U18: Timo Caban: 31.miesto

V pretekoch dvojíc obsadil Jakub Šiarnik s Petrom Fraňom aj po technických problémoch pekné 12.miesto. Naši pretekári dokázali držať tempo so svetovou špičkou aj v individuáli:
Seniori: Peter Fraňo: 34.miesto
Sára Machajová: 25. miesto (6.v U23)
U20: Samuel Machaj: 18.miesto, Nika Maťková: 15.miesto
U18: Timo Caban: 24.miesto

Jakub Šiarnik a Marianna Jagerčíková zvolili oddychový deň pred nasledujúcou zmiešanou štafetou, v ktorej obsadili výborné 7.miesto. Výsledky sú potešujúce aj vzhľadom k tomu, že šprint a zmiešaná štafeta sa predstavia na olympiáde v Cortine 2026.